Първи писателски курс на Любомир Николов (Колин Уолъмбъри)
Заповядайте на уводната среща с Любомир Николов, със свободен вход, тази неделя от 19 часа в Книжен Център Славейков. Там ще можете да се запознаете лично с всичко относно този уникален курс, и да се запишете навреме, ако желаете да сте част от него.
Любо (Нарви) е един от най-известните, заслужили и обичани наши писатели фантасти, преводачи (Толкин) и основателят на българските книги-игри, така че няма да задълбаваме в повече подробности тук, а само ще подчертаем, че за първи път ще имаме възможността да чуем лично от него подробностите от богатия му дългогодишен опит и да научим споделените тънкости на занаята. А Любо, както знаем, може да е много сладкодумен разказвач - особено и наживо.
Едномесечният курс е от осем двучасови лекции, които най-вероятно ще започват вечер от 19-19:30 часа, за предпочитане уикенда. Цената е само 140лв, а желателният брой курсисти - десет, така че е възможно местата да свършат още преди срещата в неделя. Вече има няколко записани, а останалите желаещи могат да ни пишат още сега. По-надолу можете да видите и пълното представяне на първия писателски курс на Любомир Николов (Колин Уолъмбъри):
"Важна е историята, а не кой я разказва."
Стивън Кинг
И все пак важни сте вие, които сядате пред клавиатурата или белия лист с едно желание: да разкажете незабравима история. Не знаете как да започнете? Започнали сте и не знаете как да напреднете? Напреднали сте и не знаете как да завършите? Може би ще откриете отговора в курса по творческо писане, воден от Любомир Николов-Нарви, известен наш писател и преводач, носител на редица национални и международни награди.
Примерен план-конспект на заниманията:
1. Преди първия ред. Цел на писането. Таргет-група. Избор на жанр и форма. Специфични особености на писането при различните литературни форми. * Избор на идея. Възникване на идеята. Плагиатство, копиране, подражание и доразвиване. Психология на фантазията. Изграждане на идеята – самостоятелно и колективно. * Авторското самочувствие – главен залог за успеха. * Практически проблеми на писането. Място. Време. Обстановка. Технически средства – компютър или на ръка. Рутина или импровизация. Ритуали. Нито ден без ред или власт на настроението. Бележникът и загубените идеи. * Отношения с близките. * Информационна подготовка. Максимално опознаване на темата. Навлизане в нея. Запасите на паметта. * Психологическа настройка. Задължителната увереност в себе си. * Стимули: четене, музика, кафе, медитация (автотренинг) и др. * Образът на писателя – права и обратна връзка. Значението на избрания образ. Примери.
2. Навлизане в материята. Първо изречение. Инерция на словото. Студено и горещо писане. Ключови епизоди. Писане по план и писане по интуиция. Избор на сюжет. Автономност на наратива – да я използваме или да се борим с нея? * Използване на проблясъците – материали за допълнително включване. * Задължителното копие и трагедията на изгубения ръкопис. * Яйцето или кокошката – героят или обстановката. * Обстановка. Свят, страна, град. География. Климат и неговата психологическа роля. Социология. Икономика. Фолклор. Религия. Ролята на картите. * Детайлизация на обстановката. Жилище. Мебелировка. Обкръжение. Пряка и обратна връзка с личността на героя. * Отново за запасите на паметта и опознаването на всичко, свързано със сюжета.
3. Героят. Разделението герой-антигерой. Рисковете на героя и рисковете на антигероя. * Типове персонажи: герой-помощник-противник. Преобръщане на тази структура – вникване в мотивацията на противника. Роля на персонажа. Неутралният персонаж като част от обстановката. * Обрисуване на героя. Възраст. Външност, телосложение, облекло. Лице. Характерни движения и пози. * Несъвършенства. Речева характеристика. Възраст. Родно място. Дом. Навици. Образование. Професия. * Предпочитания – културни, развлекателни, кулинарни и т. н. Мотивация. Разлика между мотивация и цел. Ролята на миналото. Пирамидата на Маслоу. Зоната на комфорт. Конфликтите при нарушаване зоната на комфорт – видове и задълбоченост. * Влияние на второстепенните персонажи – стимул и препятствие. * Конфликтът автор-герой – как да се преборим с него и как да го използваме.
4. Действието. Отново: писане по план и писане по интуиция. Паралелът между реализацията на филм и роман. Предимства и недостатъци на кинематографичния подход. Всевиждащият автор. * Разбиване на епизоди. Епизодът като цялостно произведение със старт, кулминация и финал. Значение на обстановката и предисторията. * Динамика и антидинамика – кулминацията при двата варианта. * Конфликтът – външен и вътрешен, открит и прикрит. Участници в конфликта. * Диалогът. Текст и подтекст. * Така нареченото „лирическо отклонение”. Ролята му за допълване на действието, за смекчаване или ускоряване на динамиката. * Второстепенни литературни елементи – поезия, песни, пословици, притчи и др. * Епиграфи – реални литературни откъси или авторски текстове.
5. Автор и редактор. Отделни или в едно лице. Конфликтът между двамата. * Стремежът към идеален текст – основна причина за творческата криза. Завършеното произведение – главна цел на работата. Методи на писане в зависимост от жанра и формата. * Писателският блокаж. Начини за преодоляване в зависимост от характера. Прескачане или миньорски метод. Ролята на подсъзнанието. * Сцила и Харибда на начинаещия автор: недоволство и самодоволство. Задължителни и излишни преработки.
Работа с готовото произведение. Търсене на издател.
6. Стилистика и превод. Благозвучието. Основни стилистични елементи. Хипербат. Анафора, мезофора, епифора. Оксиморон. Архаизми. Неологизми. Жаргон. Нежелани рими. Паразитни елементи на речта. Повторения. * Преводът и познаването на езика. Traduttore – traditore: преводачът-предател. Формата и съдържанието. Разлика в съзвучията. Трансформиране на стила. Накъсване или преобръщане на изреченията. Избягване на „който” и „че”. Познаване на обстановката и реалиите – примери за типични грешки. * Замяна на крилати думи и изрази. Работа с издателствата и редакторите.
7. Литература на фантастичното: фантастика, фентъзи и хорър. * Основоположници на съвременната фантастика – Мери Шели, Жул Верн и Хърбърт Уелс. Златната епоха на фантастиката. „Новата вълна”, кризата и фантастиката след нея. * Фентъзи – извори, родоначалници, най-видни представители. * Проблеми на фантастиката и фентъзито. Убедителност, прецизност, мащаб. * Рискове на фантастичните жанрове.
8. Книгите-игри. Същност и характерни особености. Характерна читателска група. Жанрово разнообразие. * Българските книги-игри – уникално явление в световен мащаб. Водещи автори. * Специфика на писането. График и математически елементи. Проблеми на вариациите. * Рискове от претоварване или елементаризиране – схемата тип „салам”. * Корекциите и допълненията – ахилесова пета при писането на книги-игри. Неточни препратки. Зацикляне. * Реализация на книгите-игри.
Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.
Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.
Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.
Българският сайт за книги-игри!
Дизайн на RocketTheme Разработен от Victor Atanasov a.k.a. ringlas